UX Designer – kto to jest i czym się zajmuje?

UX Designer, czyli User Experience Designer to osoba, która zajmuje się projektowaniem doświadczeń użytkownika danego produktu lub usługi. To zawód, który mimo obco brzmiącej nazwy, z roku na rok zyskuje coraz większą popularność także w Polsce.

Czego potrzebuje użytkownik?

Zadaniem UX Designera jest poznanie potrzeb użytkownika, żeby korzystanie z danego produktu było dla niego jak najwygodniejsze, przynosiło jak najwięcej satysfakcji, odpowiadało w możliwie największym stopniu na jego potrzeby.

Żeby użytkownik, zadowolony z danego produktu, polecił go swoim znajomym i żeby wrócił po więcej. Praca UX Designera wymaga zapoznania się z potrzebami grupy docelowej i wzięcie ich pod uwagę w procesie tworzenia nowego produktu. Osoba taka współpracuje z z grafikami i programistami, którzy zajmują się techniczną stroną powstawania produktu cyfrowego. Dzięki tej współpracy otrzymuje się efekt końcowy, który jest nie tylko zgodny z wizją jej twórców, ale okazuje się przydatny dla określonej grupy użytkowników.

Jak zostać UX Designerem?

UX Designer to zajęcie dla osób, które potrafią wczuć się w sytuację drugiego człowieka i potrafią wyciągać wnioski ze swoich obserwacji. Empatia, komunikatywność i umiejętność analizy danych z pewnością pomogą zostać dobrym UX Designerem. W celu zdobycia konkretnych umiejętności warto skorzystać z szerokiej oferty studiów i kursów. Należy uważnie zapoznać się z oferowanymi formami szkolenia i wybrać te, które są prowadzone przez praktyków i zapewniają dostęp do nowoczesnych narzędzi wykorzystywanych w tym zawodzie. Wiele kursów oferuje także możliwość podjęcia praktyk oraz pomoc w znalezieniu pracy.

Warto rozważyć taką opcję, która choć kosztowna, z pewnością szybko się zwróci, gdyż jest to zawód dobrze opłacany, a specjaliści są pożądani na rynku pracy.