Zawody wymierające a oferty pracy

Obecnie zawody rzemieślnicze znajdują się na liście zawodów wymierających, a chętnych do zagłębienia tajników zawodu jest niewielu. Choć coraz rzadziej pojawia się zapotrzebowanie na rzemieślników, prawdziwi specjaliści w swoim fachu potrafią zyskać nie tylko renomę, lecz także niemałą sumę pieniędzy.

Zawód zegarmistrza

Zegarmistrz to osoba niezwykle precyzyjna oraz cierpliwa, doskonale znająca mechanizmy działania zegarków i sposoby naprawy poszczególnych ich części. Chociaż rynek międzynarodowy dynamicznie się rozwija i oferuje rozmaite modele zegarków, ciągle funkcjonują zakłady zegarmistrzowskie, gdzie specjaliści oferują usługi takie jak: wymiana szkiełka, naprawa mechanizmów, polerowanie i czyszczenie, wymiana baterii. Niektórzy rzemieślnicy uczestniczą także w procesie wyrobu oraz projektowaniu nowoczesnych zegarków lub współpracują z kościołami czy ośrodkami kultury.

Wymagania na rynku

Zegarmistrzowie muszą wykazać się ogromną dokładnością, znajomością technik wykorzystywanych w metalurgii, ślusarstwie oraz stolarstwie. Ponadto rzemieślnik z reguły ma bardzo dobry wzrok. Wysokie wymagania związane z wykonywaniem zawodu rekompensują zarobki, oscylujące w granicach 2500-3000 zł miesięcznie, zależne od miejsca pracy i doświadczenia. W przypadku współpracy z firmami produkującymi zegarki zyski są odpowiednio wyższe (5000-10000 zł miesięcznie).

Sposoby na znalezienie pracy

Po zdaniu egzaminu czeladniczego u mistrza zegarmistrz powinien ubiegać się o otrzymanie tytułu mistrza, czyli zdobycie licencji do wykonywania zawodu. Najłatwiej rozpocząć poszukiwania posady w dużych miastach Polski, w tym: w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Gdyni, Poznaniu, Lublinie, Szczecinie czy Białymstoku, gdyż tamtejsze zakłady często poszukują profesjonalistów na stanowisko głównego zegarmistrza lub projektanta. Innym sposobem znalezienia pracy jest zawarcie współpracy z firmą produkującą zegarki – ogłoszenia nierzadko pojawiają się na sprawdzonych stronach internetowych (np. OLX, pracuj.pl). Należy także zadbać o kilka podstawowych kwestii:

  • zebranie referencji od poprzednich pracodawców,
  • napisanie zachęcającego CV oraz listu motywacyjnego,
  • stworzenie bazy znajomości, czyli zadbanie o networking,
  • polepszenie kompetencji społecznych, ponieważ zegarmistrz zajmuje się także przyjmowaniem zleceń oraz ustalaniem szczegółów z nimi związanych.

Warto także zastanowić się nad rozpoczęciem prywatnej praktyki oraz otworzeniem własnego zakładu.