Kowalstwo to zawód wymierający, co nie znaczy, że nie ma zapotrzebowania na usługi kowalskie. Współcześnie to raczej zawód artystyczny, niszowy, wymagający nie tylko umiejętności technicznych, lecz również dużej wyobraźni i zmysłu estetycznego.
Kim jest kowal?
Kowal to osoba, która za pomocą wysokiej temperatury i narzędzi tworzy przedmioty z różnych metali, przede wszystkim z żelaza. Dzieje się to w kuźni, pomieszczeniu z paleniskiem, miechem, kowadłem i wieloma narzędziami służącymi do formowania i wykuwania przedmiotów. Większość kojarzy kowala z podkowami i podkuwaniem koni oraz pielęgnacją ich kopyt. Jednak to tylko wycinek jego profesji.
Dawniej kowalstwo zajmowało się wieloma dziedzinami – od tworzenia rycerskich zbroi, obręczy do beczek, zawiasów do drzwi i skrzyń, krat okiennych po wykonywanie gwoździ oraz noży.
Wraz z rozwojem przemysłu i automatyzacją zawód kowala powoli tracił na znaczeniu i był coraz mniej chętnie podejmowany przez kolejne pokolenia.
Czy kowalstwo wciąż jest potrzebne?
Obecnie nieco wraca do łask. Dzieje się tak, gdyż popularna stała się ponownie hodowla koni. Jednak przede wszystkim zainteresowanie pojedynczymi, ręcznie wyrabianymi, elementami z metali staje się coraz powszechniejsze. Dzięki pracy kowala można na indywidualne zamówienie otrzymać metalowe dzieło sztuki, zarówno użytkowej (elementy ogrodzenia, balustrady, kraty, elementy okien i drzwi, meble), jak i abstrakcyjnej (np. posągi, ozdoby na ściany, itp.). Kowal jest także niezbędny przy rekonstrukcjach i naprawach starych urządzeń i innych metalowych przedmiotów oraz elementów.
Jak zostać kowalem?
Współczesny kowal powinien potrafić nie tylko pracować z kowadłem i młotem. Powinien również znać współczesne metody obróbki metali (cięcie plazmowe, spawanie MIG i TIG, itp.). Można uczyć się zawodu u doświadczonego kowala, następnie zdać egzamin czeladniczy, a potem ewentualnie mistrzowski.