Znalazłeś ogłoszenie o pracę, przygotowałeś i wysłałeś cv, może w międzyczasie wykonałeś jakieś testy lub zadania rekrutacyjne i w końcu zostałeś zaproszony na rozmowę. Jeśli to właśnie jest moment, w którym wpadasz w panikę, zalecam spokój.
Rozmowa rekrutacyjna to szansa dla Ciebie, by pokazać, że jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko, ale to również możliwość sprawdzenia, czy firma będzie Ci odpowiadać. To będzie prawdopodobnie Twoja pierwsza okazja, żeby zwiedzić siedzibę firmy. Nawet jednak, jeśli rozmowa odbędzie się w formie zdalnej, będziesz mógł dowiedzieć się podczas niej wielu przydatnych informacji, które pomogą Ci podjąć ostateczną decyzję. Jak przygotować się do takiej rozmowy, żeby miała ona najlepszy dla Ciebie przebieg?
Poznaj firmę, poznaj siebie i idź pewny na rozmowę kwalifikacyjną
Poza oczywistymi radami, żebyś na rozmowę przybył wyspany i w odpowiednim stroju, sugerujemy, żebyś zapoznał się z profilem firmy, przeczytał informacje zawarte na stronie internetowej, czy w mediach społecznościowych. Z dużym prawdopodobieństwem padnie pytanie: Dlaczego chce Pan/Pani u nas pracować? Jeśli w tym momencie przytoczysz jakieś fakty z historii firmy lub informacje o jej kulturze, z pewnością będzie to dobrze widziane. To także znak, że poważnie traktujesz tę rozmowę i rzeczywiście rozważasz podjęcie tam pracy.
Drugą kwestią jest uważne przejrzenie swojego CV i zweryfikowanie, czy nie ma tam jakichś nieścisłości
Twoje CV będzie stanowiło podstawę do rozmowy, więc jeśli rozminąłeś się w nim z prawdą, lub popełniłeś jakieś błędy, to bądź ich świadom i postaraj się jakoś z tego wybrnąć. Bądź pewny swoich umiejętności i optymistycznie podejdź do rozmowy. Pracodawcy zależy na zatrudnieniu odpowiedniej osoby, więc jeśli to Ty nią jesteś, nie wahaj się tego pokazać.